NAUČNÉ STEZKY
ODBORNÉ ČLÁNKY
INSPIROMAT EVVO
PROGRAMY
Významné dny
INFOCENTRUM

Komente k rznm tmatm

Tepla bylo už doopravdy dost

Globální oteplování je pouze mediální bublina a nic takového neexistuje! Tak s tímto tvrzením našeho ex-prezidenta asi v současnosti moc lidí nesouhlasí, zejména vlekaři a všichni, co jsou napojení na bílé sporty. Jenomže nejenom oni!!!!

Odkaz na lnek
Stárnutí nás ledaskčemu donutí

Každý je starý tak, jak se cítí - alespoň tak zní okřídlená poučka, léty a generacemi před námi prověřená. Je to však tak opravdu?

Odkaz na lnek
Věčně mladí asi nebudeme

Ale co když se to přece jen podaří? Každopádně článeček je velmi zajímavý.

Odkaz na lnek
Pozor na přemrzlé houby

Nebezpečí pro houbaře nemusí být jenom v jedovatosti známých druhů hub, pokazit si žaludek či se dokonce přiotrávit se mohou i ze zdánlivě jedlých a chutných hub!

Odkaz na lnek
Upozornění pro naše příznivce a kamarády

Pouze připomínáme informaci z počátku roku, že materiály vydávané naší organizací a určené k prezentaci EVVO ve Zlínském kraji je možno (většinou zdarma) získat v prostoru CK Frčíme v Kroměříži na ulici 1. Máje 281 u Ing, Josefa Křetinského a v Knihovně Kroměřížska u Mgr. Kamilly Brablíkové. Případné dotazy a konzultace k dané problematice buď přímo na telefonu 602 532 504, nebo osobně po telefonické či mailové domluvě.
Kontroverze v ochraně přírody

Některá opatření k ochraně volně žijících živočichů rozdělují společnost na dva nesmiřitelné tábory. Typickým případem může být problém přemnožených kormoránů na hnízdištích u Plzně a jejich devastujícího působení na rybí populace v místní části řeky Berounky.

Odkaz na lnek
Vezměme své zdraví do svých rukou

Není od věci občas si zkusit něco zdravého vyrobit a zkonzumovat ve vlastní režii, bez obchodních řetězců, jimž stejně o kvalitu příliš nejde. Domácí zelí je v době předjaří ideální potravinou dodávající nám chybějící vitamíny - takže, hurá do toho!

Odkaz na lnek
Spalování biomasy a nemusí být ekologické

Zajímavé souvislosti spalování nízkoenergetických rostlin z tohoto článku můžou zarazit leckterého ekologa a zeleného. Nicméně je to jistě na zváženou.

Odkaz na lnek
Krakatice natočená v přirozeném prostředí

Unikátní záběry, které se podařily nedávno japonským výzkumníkům, jsou prvními svého druhu a předcházela je mimořádně složitá příprava akce. To se prozatím u české krakatice nepodařilo zrealizovat, ale - kdoví?

Odkaz na lnek
Změna klimatu a řadový občan

Další z npřeberného množství článků na dané téma, tentokrát od známého odborníka, poodhalí některá tajemství, jež snad ani není lepší znát.

Odkaz na lnek
Testování ve školách není vždy objektivní

Zajímavě, přesto však zřejmě ne příliš slavně, skončil psychologický experiment, který se snažil pomocí emotivního testovacího přístupu hledat příčiny poklesu kvality a míry vzdělání na našich školách. Více v odkazu na článek.

Odkaz na lnek
A zase ty peníze ...!

Zajímavá studie ukazuje na finanční aspekty ochrany volné přírody. A to se jedná pouze o rezervace a udržování jejich chodu!

Odkaz na lnek
Záchrana přijde nakonec od červů ?!?

Řešení potravinové krize v rozvojových zemích je jedním z hlavních strategických plánů OSN. Možná vede cesta i tudy, no, uvidíme.

Odkaz na lnek
Malé ryby, velké ryby

Podle níže uvedeného článku bude mít oteplování mořských ekosystémů vliv na velikost ryb, což dalekosáhle ovlivní populace zde žijící. Logické to je.

Odkaz na lnek
A zase to školství - jak se vlastně tedy má učit?

Zajímavý článek opět rozviřuje školskou problematiku a klade otázky, na které se těžko hledají jednoznačné odpovědi. Každopádně je ale jisté, že se musí v rámci výukových programů, metod a cílů něco velmi rychle udělat, než bude pozdě. Anebo už pozdě je?

Odkaz na lnek
Tak to byste od hub nečekali!

Poněkud kontroverzní článek pro milovníky hub od mykologa Jiřího Baiera klade otázky, jak vlastně dobře známe naše houby a jejich využití nejen v kuchyni. Budete opravdu (ne)mile překvapeni.

Odkaz na lnek
Další lahůdka pro skeptiky

Vědci přicházejí s dalším varováním, skeptiky potěší, že jim dávají stran působení člověka bna globální ekosystém za pravdu, ostatní asi moc nenadchnou chmurnou vyhlídkou blízké budoucnosti.

Odkaz na lnek
Takže opět globální oteplovaní

Zajímavý obrat v myšlení amerického vědce sice dokazuje, že fakta o globálním oteplování jsou zřejmě pravdivá, ale na druhou stranu se jenom potvrzují neveselé perspektivy do budoucna, což zase tak dobrá zpráva není.

Odkaz na lnek
Zajímavý teoretický příspěvek k evoluci života

Článek v odkazu je velmi zajímavý a podnětný, není s ním nutno souhlasit, ale je dobré o jeho myšlenkách popřemýšlet.

Odkaz na lnek
Přírodní léčba může pomoci i vzdělávat

V záplavě různých doporučení a zaručených přírodních receptů na problémy, jež nás sužují působí herbéř a poradna převážně u nás rostoucích bylin velmi mile a může být zajímavým průvodcem při poznávání tajů naší přírody.

Odkaz na lnek
Jak na tom budeme v roce 2050

Článek se podrobněji zabývá naší budoucností a spotřebě zdrojů. Podle těchto informací to s námi nevypadá nijak dobře. Doufejme, že se vědci mýlí.

Odkaz na lnek
Dejá vu - nový český objev

Zvláštní pocity již prožitého nás provázejí celým životem a objevují se zcela nečekaně. Čeští vědci teď poodhalily jeho možnou podstatu, která zarmoutí řadu příznivců věřících ve vzpomínky na naše dřívější životy.

Odkaz na lnek
Feromony vládnou světu lidí

Pokud se chcete dozvědět, na jakém základě jste s největší pravděpodobností získali přízeň své drahé polovičky, pak si rozklikněte článek v příloze. A možná se budete divit ....!

Odkaz na lnek
Vlčí hlídky - mají šanci uchránit naše velké šelmy?

Stavy velkých šelem v Beskydech pravděpodobně dlouhodobě klesají a na této skutečnosti nesou vinu především pytláci, kteří nenechají ujít vzácnou trofej. Jaký je aktuální stav v této věci popisuje článek z 12.dubna 2012.

Odkaz na lnek
Globální oteplování opět na scéně

Nová šestisetstránková zpráva Mezivládního panelu o klimatické změně, který v roce 1988 založila OSN přináší poměrně chmurné předpovědi. Nezbývá doufat, že ne vše se vyplní podle vytýčeného scénáře. Co ale, když to bude pravda?

Odkaz na lnek
Tak takhle jsme si to asi nepředstavovali

Cenová politika našeho státu v oblasti zemědělské výroby vede některé spoluobčany k velmi bizardním úvahám. No posuďte!

Odkaz na lnek
Takže opět kácení v NP Šumava

Zdá se, že boj o šumavské hvozdy pokračuje dalším kolem, kdy má padnout za oběť zhruba tisícovka stromů plošným způsobem. Problematika celé kauzy je nesmírně široká, ale nejsem si jist, zda tento způsob řešení je na místě.

Odkaz na lnek
Ledopády v Pulčíně - Francově Lhotě

Zajeďte se podívat na unikátní přírodní úkaz do Francovy Lhoty u Vsetína. Do 15.března jsou veřejnosti přístupné barevné ledopády ve sklaní soutěsce NPR Pulčínské skály.

Odkaz na lnek
Jak je to vlastně s naší půdou

Eroze ohrožuje velkou část plochy našeho půdního fondu, což je do budoucna velmi nežádoucí. Podrobnosti o tomto fenoménu se dočtete na odkazované stránce.

Odkaz na lnek
V zimě mají starosti i naši ptáci

Letošní zima je opravdu velmi tuhá. Jak se s ní vypořádávají naši ptáci se přečtěte na odkazované stránce.

Odkaz na lnek
Informační centra projektu Příroda nezná hranic

Na níže uvedeném odkaze naleznete kompletní seznam Informačních center projektu Příroda nezná hranic pro rok 2012, včetně partnerů ze Slovenské republiky, popis jejich činnosti a veškeré kontakty.

Odkaz na lnek
Program akcí projektu Příroda nezná hranic 2012/1

Na níže uvedeném odkaze naleznete komplexní seznam akcí a jejich termínů připravovaných v rámci projektu Příroda nezná hranic, a to včetně kontaktů na realizátory a jejich popisu. Akce jsou průběžně doplňovány a seznam aktualizován.

Odkaz na lnek
Mladí přírodovědci mají vlastní web

Při brouzdání internetem jsem narazil na velmi zajímavý web, který oslovuje mladé zájemce o přírodní vědy se zaměřenímna biologii. Myslím, že je velmi zajímavý a stojí za to si ho přiřadit do oblíbených. Jen tak dál, držím palce.

Odkaz na lnek
Soutěž o sedm přírodních divů světa

Trošku to připomíná některé televizní show, nicméně soutěžit se dá v ledasčem, takže teď tady máme TOP 7 v oblasti přírodních divů. Můžeme se začít kochat.

Odkaz na lnek
22.11. Světový den dětí

Den byl vyhlášen OSN (1954) a zároveň byla schválena Deklarace práv dítěte. Roku 1989 byla v tento den také schválena Charta práv dítěte.

Odkaz na lnek
Že by vzdělání mělo zase hodnotu a cenu?

Dlouhodobé plány MŠMT se snaží pozvednout hodnotu vzdělání formou testování v pátých a devátých třídách, které by ukázalo slabiny jednotlivých žáků a škol a napomohlo tak k orientaci rodiču při výběru odpovídající školy pro svého potomka. Že by po letech svitlo na lepší časy pro vzdělávací soustavu v naší zemi je ale ještě předčasné hovořit. Tento krok vyvolá celou kaskádu problémů a polemik, které za oponou českého školství v poklidu podřimují a příliš se jim nechce na čerstvý vzduch. V daném případě ale budou muset s pravdou ven, a nebude to pro nás v žádném případě potěšující.

Odkaz na lnek
S pomocí tanků lze také chránit přírodu

S velmi originálním a efektivním způsobem ochrany přírodní lokality Plachta přišli ekologové z Hradce Králové. Pomocí těžké techniky narušují travní společenstva a náletové dřeviny tam, kde je potřeba spíše rozbrázděnou zem, ve které nacházejí útočiště vzácní živočichové, kteří by zde jinak zcela vymizeli. I toto je způsob ochrany přírody. A pak že jsou ekologové konzervativní!

Odkaz na lnek
Ochrana přírody nás zatím nezajímá

Podle článku v odkazu jsme zatím k ochraně přírody spíše vlažní a příliš nás nezajímá. Existuje nepsané pravidlo, že až od průměrného platy 1000,- USD měsíčně na obyvatele státu se lidé začínají starat nejen o svůj výdělek a životní situaci, ale také o okolí v němž žijí. Pod touto hranicí se prostě většina stará jen o sebe a svůj komfort. Je vidět, že to o nás platí bezezbytku.

Odkaz na lnek
Takže ke všemu ještě atestace učitelů

Tak nějak se mi zdá, že učitel se pomalu stává spasitelem našeho národa. Kromě učení má na starosti výchovu dětí, kde by měl úspěšně suplovat rodinu a její funkci ve společnosti, měl by zvládnout širokou škálu různých studijních typů a přístupů jednotlivých dětí ve třídě a k tomu by se měl ještě pravidelně atestovat ve svých odborných dovednostech. Zajímalo by mě, kolik mladých zapálených pedagogů se nechá takovou exkluzivní nabídkou oslnit a stanou se opravdovými a platnými pilíři naší společnosti! Věci budoucí se mi jeví čím dál chmurněji, a to nejen proto, že se vytrácí pocit vlastní zodpovědnosti za své potomky, ale taky pro absolutně nefunkční systém rozdělení kompetencí mezi rodinou - školou - státem. Tož tak.

Odkaz na lnek
Podzimní maturity a jejich výsledky

Je dobře, že laťka byla nastavena na danou míru náročnosti - či nikoliv? Podle mého soudu to bylo zcela nezbytné a mělo se to udělat již dávno, ovšem v souvislosti s dalšími zásadními změnami ve školství a jeho koncepci. Takto je to jenom první signál, že se něco začíná dít i v tomto dlouhodobě podceňovaném rezortu, na kterém však jednoznačně závisí naše budoucnost.

Odkaz na lnek
Úvaha vzdělání

Kdokoliv se pokouší vzdělat ve svém oboru někoho dalšího, často sám naráží na vlastní nedovzdělanost.
Úvaha o krajině

I ve zcela harmonické krajině okouzlující svojí mírumilovností a krásou pulzuje nezkrotná energie a živé organizmy, jež ji tvoří, oscilují na hraně života smrti a bytí nebytí v roztodivném tanci proměňujících se forem. To jen nezúčastněný pozorovatel může podlehnout klamavé iluzi poklidu a míru, jež zde při soumraku vládne.
PROJEKT "PŘÍRODA NEZNÁ HRANIC" - vstoupit

Projekt podpořila Evropská unie – Evropský fond pro regionální rozvoj
SPOLUPRACUJÍCÍ ORGANIZACE
http://www.ochranci.cz
Ochránci.cz
ČSOP Valašské Meziříčí
http://www.ochranci.cz
Přejdi na stránky ... http://www.ochranci.cz
http://www.eko4listek.cz
Eko4listek.cz
Ekocentrum Čtyřlístek
http://www.eko4listek.cz
Přejdi na stránky ... http://www.eko4listek.cz
PROJEKT PŘÍRODA NEZNÁ HRANIC - AKCE
PROJEKT PŘÍRODA NEZNÁ HRANIC - OSTATNÍ IC
PROJEKTY 2014
PROJEKTY 2012/2013
CITÁT DNE
ODKAZY
PROJEKTY 2011/2012
PROJEKTY 2010
PROJEKTY 2009
PROJEKTY 2008
PROJEKTY 2007
Copyright © Planorbis, 2007 - 2008. all rights reserved | naucnastezka.cz | Aplikace zarsky.net