O člověku, krajině a domech lze uvažovat z mnoha různých hledisek – zkusme se zamyslet nad předkládanou úvahou z pera Chalíla Džibrána a transformovat ji na současnou společnost (a sami na sebe). Je to opravdu pouze sen, iluze a neuskutečnitelná vize, která realitě neříká zhola nic, nebo se jedná o jednu z možných cest která nás dovede k smysluplné budoucnosti?
Texty, které jsou součástí publikace se zabývají krajinami ekonomické reality – a to fiktivní i reálné, krajinami posvátných míst a morfických rezonancí a krajinami vztahů mezi lidmi. Současně můžeme říci, že se týkají také problematiky domova, který je sice většinou materiálně symbolizován domem (bytem, obydlím) , ale je možno se zabývat také domovem pro lidskou psýché, a ten se nemusí s konkrétním, fyzickým místem v mnoha případech překrývat.
Prostor, jež je součástí naší reality je možno měnit, modifikovat, obohacovat stejně tak jako vybavení bytu, obrazy na stěnách a porcelán po babičce – i když toho se zbavit by byla určitě věčná škoda. A tak je to právě i s naší vnitřní skutečností. Je potřeba odstranit nevyhovující, zastaralé a orientovat se na aktuální trendy, moderní barevnost a kreativní design – ale to s vědomím, že nové je vždy transformací starého, vychází z něj a ponechává si nejlepší zabudované ve své měnící se struktuře. Proto je často důležité se obrátit k minulosti, znovu revidovat názory a zkoumat jejich smysluplnost v současnosti.
Autor | Kamil Navrátil, Planorbis Kroměříž
Kontakt | navratil@naucnastezka.cz
Datum | 10/01/2008
Text neproel jazykovou pravou.