Pojem základní lidská hodnota je provokující. Nelze ho totiž uchopit úhlem pohledu současného západního vědeckého světového názoru, který pracuje zásadně s exaktními experimentálně ověřitelnými fakty a jakoukoliv jinou alternativu ve vztahu k okolnímu světu neuznává.
Co je to například lidskost? Je definována emotivními a rozumovými reakcemi na okolní sociální prostředí – v tom se určitě všichni shodneme. Ale co dál? Jak budeme nastavovat hodnoty na škále míry lidskosti? Je lidsky pozitivní chovat se konformně k stávajícímu uspořádání společnosti ? Příklady z historie nás opravňují říci, že je to relativní – viz. reakce jednotlivých jedinců na komunistické režimy, nacismus, ale i tržně konzumní společnost – z historie známe statisíce příběhů od kolaborantských a udavačských po hrdinský odpor se zbraní v ruce, ale většina z nich není takto přesně vymezena a nelze ji jednoduše zaškatulkovat.
Je tedy lepší opravdu za každou cenu prosazovat své ego, i když to ohrožuje život nejen můj, ale například i sousedův? Je to správná strategie přežití? Nebo je lepší trpně přežívat a čekat, až se to nejhorší přežene a potom znovu tvořit na troskách minulosti? Na tuto otázku si pochopitelně musí odpovědět každý sám za sebe. Ve vztahu člověka ke svému životnímu prostředí se opět dostáváme do situace, kdy budeme muset své postoje k určitým základním hodnotám opět zvažovat. Je potřeba této skutečnosti využít a pomoci nastavit postoje společnosti na správný směr. Je totiž nejvyšší čas!
Autor | Kamil Navrátil, Planorbis Kroměříž
Datum | 26/09/2010
Text neproel jazykovou pravou.