1. Světová populace roste; potraviny, voda, vzdělání, bydlení a zdravotní péče musí s tímto růstem držet krok
Světová populace nyní dosahuje 5,8 miliardy obyvatel a tempo růstu je 1,6 procenta ročně. Devadesát miliónů lidí přibývá každý rok a při nezměněném trendu dosáhne světová populace v roce 2030 počtu deseti miliard. Urbánní populace roste ještě rychleji, zvláště v rozvojových zemích, kde se městská populace mezi lety 1950 – 1990 zvýšila pětkrát, na 1,5 miliardy obyvatel.
2. Sladká voda se stává v některých regionech světa nedostatkovou
Regiony, které pociťují nouzi o vodu zahrnují: jedenáct afrických zemí, devět zemí Středního Východu, severní Čínu (včetně Pekingu a okolních zemědělských ploch), Indii (včetně Dillí a tisíců vesnic), Mexiko (včetně Mexiko City a zvlažovaných farem na severu Mexika) a částečně západ Spojených států.
3. Propast mezi životním standardem mezi bohatými a chudými se stane ještě vyhrocenější
Podle zprávy UNDP „Human Development Report“ z roku 1996 „téměř devadesát zemí je na tom dnes ekonomicky hůře, než před deseti let…., propast v příjmu na osobu mezi průmyslovým a rozvojovým světem se mezi lety 1960 – 1993 ztrojnásobila…, dnes čistá hodnota jmění 358 světových miliardářů (v dolarech) se rovná celkovému příjmu nejchudších 45% světové populace, tj. 2,3 miliardy lidí. Kromě morálních důsledků může tento stav vést ke zvýšené nestabilitě a konfliktům.“
4. Roste hrozba nových a znovu se objevujících nemocí a imunních mikroorganismů
Nedávné vypuknutí moru v Indii, ebola virus v Africe a tuberkulóza odolná vůči lékům v Americe způsobuje, že svět bude muset přehodnotit veřejnou zdravotní politiku. Rostoucí masová migrace a mezinárodní cestování vedou k rychlejšímu šíření nemocí. Rozšířené užívání antibiotik navíc způsobilo vznik mikroorganismů, které jsou vůči antibiotikům rezistentní.
5. Klesající schopnost efektivního rozhodování (problémy se stávají globálnějšími a komplexnějšími, zvyšuje se nejistota a rizika)
Existuje rostoucí potřeba efektivního globálního rozhodování a odpovědnosti. Dnes mnozí věří, že je možné aktivně ovlivňovat a utvářet naši budoucnost, nejen se na danou budoucnost připravovat. Dosud se však zdá, že globalizace, komplexnost, množství a frekvence volby roste za hranice našich a schopnosti rozhodování.
6. Roste intenzita, rozsah a nebezpečnost terorismu
Terorismus se stává stále destruktivnějším, šíří se a je obtížné se mu bránit. Kromě konvenčních výbušnin, počítačových virů a zbrní dostupných teroristům činí hrozbu ještě závažnější možné zneužití jaderných a biologických zbraní
7. Protikladné působení mezi růstem populace a ekonomickým růstem na jedné straně a kvalitou životního prostředí na přírodními zdroji na straně druhé
Světová populace dosahuje 5,8 miliard a v polovině příštího století vystoupí na 10-12 miliard. Ve většině zemí světa se přitom očekává rostoucí spotřeba přírodních zdrojů a energie.
8. Postavení žen ve společnosti se mění.
Úsilí o dosažení rovnosti přesahuje kulturní, geografické, rasové, třídní, náboženské a etnické hranice. Dosud však má chápání rovnosti v různých regionech světa velmi odlišný význam. Nicméně v rozvojových zemích se za posledních dvacet let zvýšila u žen gramotnost a školní docházka v porovnání s muži dvojnásobně, střední délka života se u žen zvýšila o devět let a úmrtnost při porodu klesla téměř o polovinu. Přesto však mají ženy k dosažení rovnoprávného postavení ještě daleko.
9. Rostoucí krutost náboženských, etnických a rasových konfliktů
Náboženská, etnická a rasová nesnášenlivost, která byla dříve potlačena v důsledku studné války, se nyní objevila jako hlavní příčina ozbrojených konfliktů. Zvýšená regionální a meziregionální migrace provokuje politické a ekonomické napětí. Extrémistům se daří upoutat pozornost médií prostřednictvím násilí.
10. Přínosy a nebezpečí informačních technologií.
Interaktivní kybernetický prostor se stává novýma bezprecedentním komunikačním médiem civilizace. E-mail a další počítačová spojení propojily koncem roku 1994 doslova všechny země světa. Internet Society očekává, že v roce 2000 bude existovat 187 milionů napojení na Internet s 2,5 miliardami uživatelů, což bude více, než uživatelů telefonu.
11. Organizovaný zločin se stává sofistikovaným globálním podnikáním
S ohromným množstvím peněz z ilegálního obchodu s drogami a z dalších zdrojů kupuje organizovaný zločin technické know-how k získání ještě větších zisků z nových oblastí podnikání, sahajících od informačních podvodů po obchodování s lidskými orgány a se zbraněmi. Příklady zahrnují: bankovní podvod v r. 1991 ve výši 2,2 miliardy USD; telefonní podvod ve výši 4 miliardy USD, podvod s kreditními kartami ve výši 1,5 miliardy USD. Jen ve Spojených státech provádějí finanční instituce převody jednoho trilionu dolarů denně prostřednictvím počítačům. Tyto a další finanční toky jsou pro organizovaný zločin lákavým cílem.
12. Ekonomický růst přináší pozitivní i varující důsledky
Hnací síla vzešlá ze vzájemné závislosti ekonomického růstu a technologické inovace byla nejvýznamnějším faktorem změn v posledních 200 letech. Důsledky ekonomického růstu jsou zdrojem pesimistických i optimistických interpretací. Existuje pesimismus týkající se povahy a množství pracovních příležitostí, rozšiřující se propasti v příjmech, obchodních sporů, spotřeby energie, politického nepořádku, ohrožení životního prostředí, migrace z méně rozvinutých zemí, dostupností technologií, konfliktů mezi sociálními a ekonomickými cíli a nerovným rozdělením bohatství mezi národy. Existuje však i stejně intenzívní optimismus, týkající se ekonomického růstu, produkce potravy, dostupnosti bydlení, ošacení, zdravotní péče a vědomostí, stejně jako potenciálu nových technologií pro zlepšení životního prostředí a globálního přístupu k informacím.
13. Jaderné elektrárny ve světě stárnou
Všechny jaderné elektrárny ve světě stárnou a budou muset být rozebrány, až vyprší jejich doba životnosti. Více než 300 takových zařízení bude muset být rozebráno do roku 2O10. V důsledku rozbrání jaderných elektráren a rostoucí spotřeby energie se stane výroba nové elektrické energie mnohem důležitější, než se dosud všeobecně soudí.
14. Šíření epidemie HIV bude pokračovat
V roce 1995 bylo 4,7 milionů lidí, více než kdykoliv předtím, infikováno virem HIV. Množství nových případů AIDS je také rekordní – téměř 2 miliony. Asi 1,7 milionů lidí zemřelo na AIDS v roce 1995. Množství nově hlášených případů HIV se zdvojnásobilo od roku 1991. Rychlost šíření infekce převýšila 25% v řadě velkých měst subsaharské Afriky. Demografové odhadují, že v roce 2010 sníží AIDS středí délku života v Zambii ze 66 na 33 let, v Zimbabwe ze 70 na 40 let, v Keni ze 68 na 40 let a v Ugandě z 59 na 31 let. Varianty viru, které byly omezeny na určité geografické oblasti, se nyní objevují i v jiných regionech.
15. Práce, nezaměstnanost, volný čas a nedostatečná zaměstnanost se mění
Automatizace, globalizace podnikání, zlepšená produktivita stárnutí populace a další faktory způsobují změny charakteru pracovní síly ve všech zemích. Nedostatečná zaměstnanost (underemployment) a izolace žen od peněžní ekonomiky zůstává v rozvojových zemích důležitým problémem. Pokud svět požaduje podstatně méně pracovních sil než je poptávka, povede to k tvořivějšímu využívání volného času, nebo to vyústí v chronickou, turbulentní a nestabilizující nedostatečnost zaměstnanost?
Autor | Pavel Nováček (převzato)
Datum | 03/10/2007
Text neproel jazykovou pravou.